Akvarijume dijelimo na dvije osnovne skupine:
- Slatkovodni akvarijumi
- Morski akvarijumi
Akvarijumi se uglavnom prave od silikonom ljepljenih stakala, mada ima i akvarijuma rađenih od pleksiglasa, drvenih ploča, kamena, zidanih idr.
Nekada je bila praksa da se stakleni akvarijumi uramljuju u metalne okvire što i nije pametna odluka. Razlog je slijedeći: metalni okviri moraju biti u rađeni precizno bez odstupanja od pravih uglova niti za 1-2 mm. Ukoliko je okvir blago uvrnut, možda za oko i neprimjetno, kada u njega zalijepimo stakla ona će pod pritiskom vode tražiti maksimalan oslonac na ram, te tako usljed uvrtanja pući.
Idealno ljepljenje akvarijuma se postiže sa staklom i silikonom bez dodatnih ramova. Najsigurniji način ljepljenja je taj da dno bude postavljeno unutar mjera, tj na dno se sa strane lijepe bočne stranice akvarijuma, s tim da prednja i zadnja stranica (duže stranice) imaju punu dužinu akvarijuma.
Postolje od akvarijuma je potrebno izraditi od metalne konstrukcije, naravno sa idealnim mjerama bez nagiba i ispupčenja ili ulegnuča, po volji konstrukciju postolja ukrasiti oblogom od medijapan (drvenih) ploča. Između akvarijuma i postolja potrebno je staviti stiropor 1cm-1,5cm, radi amortizacije usljed zemljotresa i ostalih poljuljavanja objekta u kome se nalazi akvarijum, kako voda nebi pod pritiskom polomila staklo.
Poklopac od akvarijuma je bitan zbog smanjenja isparavanja vode iz akvarijuma, boljeg smještaja rasvjete, te sprečavanja upada raznih predmeta u akvarijum. Poklopci se izrađuju od drveta, stakla, plastike. Kod drvenih poklopaca je potrebno unutrašnjost preći bojom za čamce i spojeve zaštititi silikonom radi dužeg trajanja.
Nema komentara:
Objavi komentar