Održavanje ukvarijuma je usko vezano sa uređenjem akvarijuma. Naime, u akvarijum treba stavljati pijesak i kamenje tamnije boje jer se ribe na tamnijoj podlozi osjećaju sigurnije nego na svijetloj koja ih uznemirava, tako da time sprječavate stres kod riba te njihovo oboljevanje. U akvarijume sadite što više bilja (osim ciklidnih akvarijuma - biotop Afrika) jer je bilje ujedno najbolji mogući filter za vaš akvarijum. Stavljanjem raznih komada drveta u akvarijum obezbjeđujete mjesta za skrivanje svojim ribama, a ukoliko imate pleco-e oni će se osjećati veoma ugodno zaljepljeni na drvo. Po nekim tekstovima iz knjiga najadekvatnija drva za korištenje u akvarijumu su bukva, hrast, bor, vrba ali je naravno važno da se svako drvo satima kuha da se izbjegne stvaranje gljivica u akvarijumu, i opet je upotreba tih vrsta drveta upitna. Mangrovo drvo(ili Japi) je jako korisno za akvarijum jer zakišeljava vodu ali je problem cijena ovog drveta.
Podlogu u akvarijumu treba postaviti sa padom od zadnje strane prema naprijed kako bi se otpaci od hrane te izmet skupljali naprijed gdje ih je lakše odstraniti te tako održavati vodu čistom. Mnogi akvaristi praktikuju pravljenje zida u akvarijumu visine 10cm na nekih 15-20cm od prednjeg stakla te nazad nasipaju pijesak i sade bilje a naprijed ostavljaju čisto staklo radi održavanja čistoće.
Filter treba imati veću protočnost od zapremine akvarijuma bar dva puta. U filteru je potrebno imati spužvu za mehaničku filtraciju, aktivni ugalj za hemijsku i keramiku ili pijesak granulacije 5mm za biološku filtraciju. Raspored medija u filteru nije isključivo određen jer se u mnogim zemljama postavljaju tako da voda prvo prolazi kroz biološki filter pa hemijski i tek onda kroz mehanički, u našoj zemlji je praksa obrnut raspored medija, tako da mislimo da to i nije od velike važnosti ali ipak radi lakšeg održavanja filtera možda je bolje mehanički filter postaviti prvi.
Vodu je potrebno izmjenjivati minimalno svakih sedam dana po 20% od zapremine akvarijuma. Naravno voda koju usipamo u akvarijum treba biti prethodno pripremljena, tj oslobođena od hlora, metala, algi, nečistoća. Najpametnija odluka je napraviti šemu izmjene vode na prekidače jer nosanje i dopunjavanje vode kantama je veoma težak i nelogičan postupak kod većih akvarijuma. Potrebno je obezbijediti bure (veličina bureta zavisi od količine vode koja se izmjenjuje), dva komada pvc crijeva, jedna potopna pumpa, jedan prečiščivać vode, jedan ventil, jedan prekidač i to je to.
Ukoliko dođe po naglog razvijanja alge u akvarijumu onda treba pristupiti češćim izmjenama vode, jer je ustajala voda u većini slučajeva uzrok pojave alge. Pri preobilnom hranjenju ribe možete izazvati pojavu infuzorije (bijela zamučenost vode) što može negativno uticati na osjetljive ribe te tako izazvati škržna oboljenja kod njih usljed otežanog disanja u takvoj vodi.
Sa hranom nemojte eksperimentisati, pridržavajte se hranjenja suhom hranom (kupovna) i tek kada mislite da ste spremni za pripremanje žive hrane pristupite tome, ali oprezno.
Svjetlo u akvarijumu nemojte držati non-stop upaljeno, praktikujte da svjetlo bude upaljeno 8-10 sati dnevno.
Vodite računa o tome koju temperaturu vode podnose ribe koje držite. Ako imate veliki akvarijum i jedan grijač nije dovoljan da ugrije vodu, pogotovo ako se izmjenjuju veče količine vode, onda postavite dva grijača.
U akvarijum je potrebno dovoditi vazduh. To se radi vazdušnim pumpama preko raspršivača. Obratite pažnju na kvalitet kamena(raspršivača) dali ispušta fine sitne mjehuriče ili krupne koji iritiraju ribe. Vazdušna pumpa mora biti uvijek uključena.
Nema komentara:
Objavi komentar