Malo je onih koji naprave odluku šta žele, to kupe i mirni su do kraja života. Naime većina ljudi na samom početku kupi manji akvarijum standardnih mjera 60-70cm x 30cm x 38cm sa osnovnom pratećom opremom i unutra nabaca nekoliko vrsta ribica koje su se trenutno našle u akvarističkoj radnji gdje je kupljen i akvarijum. Tako da se u tom akvarijumu pronađe nekoliko muljara, algar, par skalara, dvije tri vrste tetrica, jedna bocija, bete, i kod nekoga ko je baš loše sreće, pokoja akara, lifalili, konvikt...
I šta se onda desi? Kod nekoga masakr u akvarijumu, kod nekoga ne, ali svakako "to nije to" prije ili kasnije. Neračunajući one koji nisu akvaristi, tj koji akvarijume kupuju za ukrašavanje restorana i drugih sličnih prostora, istina je da će svaki onaj koji akvarijum kupi zato što ga privlači život ribica ubrzo početi istraživati porijeklo raznih akvarijumskih riba te uslove u kojima one žive u prirodi. Pa tako saznati koje ribe je lijepo ili moguće držati sa kojim drugim ribama, zatim kakvo bilje koristiti ili da li uopšte saditi bilje u akvarijume sa određenim ribljim vrstama, kakvo uređenje u akvarijumu praviti za odabrane ribe, i mnogo drugih uslova koji su veoma bitni za jednu zaista ugodnu sredinu u akvarijumu kako za one u koji se u njemu nalaze tako i za samog vlasnika kada mu ribe pruže svu ljepotu izgleda i ponašanja, a što je i suština akvaristike.
Da li želite držati tetre ili ciklide ili neke druge ribe ili pak želite mješoviti akvarijum, odluka je vaša. Ono što je bitno i što je već gore spomenuto jeste da pazite na zahtjeve raznih ribljih vrsta. Ako se odlućite na tetre, gupije, ksife, guramije, sijamske borce, i mnoge druge slične riblje vrste u akvarijumu planirajte i biljke. Akvarijumi za sve ove riblje vrste ne moraju biti veliki, ali ne i pretjerano mali. Naša odluka je minimalno 5l za jednu ribu, mada je manje naseljen akvarijum naravno puno bolji.
Ako se odlučite za ciklide, biljke nemojte planirati u akvarijumu,(izuzetak su diskusi, skalari, kribenzisi, ramireziji i još po neke vrste ciklida) afrički ciklidi i biljem zasađen akvarijum je čisti promašaj, slično je i sa većinom ciklida iz amerike. Jako bitno za napomenuti jeste da kod diskusa planirate što veći akvarijum jer je naša odluka za njih 50l za jednog diskusa.
Ovdje je nekakav odnos idelne postavke akvarijuma pa se vi ravnajte prema njemu na više ili manje.
* akvarijum: 60cm x 30cm x 38cm (do 65l)
* rasvjeta: 2x18w
* grijač: 150w do 32C
* filter: vanjski sa protokom od 120 litara po satu
* zračenje: 1 vazdušna pumpa
* ribe: dva muljara, jedan algar, 5 tetri, dva ciklida(skalar)
* bilje: dva amazonska mača, četiri valisnerije
Naravno, ukoliko želite duplo veći akvarijum vi ćete udvostručiti sve navedeno, osim vazdušne pumpe i grijača. Grijač udvostručujete na svakom četverostrukom uvečanju zapremine.Kod kupovine akvarijuma pazite da je izrađen po pravilnim mjerama u odnosu na zahtjevano staklo. Naime, akvarijumi do 100l se prave od stakla 6mm, do 300l se prave od stakla 10mm, preko 300l od 15mm i više, a mi preporučujemo lamitex - laminirano staklo. Mi smo izradili dva akvarijuma od lamitexa: 540l i 430l od laminirane 8 (2x8mm)Uz akvarijum obavezno uzmite poklopac jer je jako koristan osim što akvarijum estetski izgleda ljepše.Postolje kupite ili izradite od metalne konstrukcijeZa filter nemojte štedjeti pare, jer je to jako bitan dio opreme. Bitno za napomenuti je da filter treba imati protok dva puta zapremina akvarijuma na sat. Preporučujemo "Atman" kanister filtere.Grijač je važno uzeti sa snagom od 150watta minimalno jer oni sa manjom snagom ne mogu zagrijavati vodu do 32C, što je nekada bitno kod nekih ribljih vrsta.Kod kupovine vazdušne pumpe obavezno provjerite da li ima bučan rad, jer će vam ubrzo početi ići na živce.Rasvjeta u akvarijumu je veoma važna za pravilan razvoj bilja. Sada postoje razne vrste rasvjetnih tijela, ali je za akvaristiku najadekvatnija neonska rasvjeta. Potražite neonske lampe pod nazivom "natura", a izbjegavajte one sa običnim bijelim svjetlom.Kod kupovine riba obavezno posvetite pažnju na kompatibilnost ribljih vrsta i tako nemojte miješati afričke i američke ciklide sa tetrama, gupijama, i ostalim miroljubivim ribama. Ciklidi su teritorijalne i ratoborne ribe, mnogi od njih su predatori (jedu druge ribe) tako da morate paziti kod kupovine istih. Naravno kod ciklida su izuzetak diskus, skalar, kribenzis i ramirezi, ovo su četiri vrste ciklida koje možete držati sa sitnom ribom ali morate paziti na neke vrste tetre da ne naude skalarima i ramirezijima (obrnuta situacija) jer su skalari manje-više neaktivne i mirne ribe a ramireziji su poznati i kao najosjetljivije ribe u slatkovodnoj akvaristici (DH 3, PH 6).
Nema komentara:
Objavi komentar