Danas je na tržištu zastupljeno jako puno vrsta hrane na akvarijumske ribe. Stotine proizvođača širom svijeta proizvode ovakvu hranu, manje-više uspješno. Od svih proizvođača izdvajamo Tetra-u i Sera-u kao dokazano najbolje proizvođače kako lisnate, granulaste, svježe pakovane zamrznute,... pa do hrane u tabletama i td.
Ribe možete hraniti:
1. suhom hranom (listić, granula..)
2. smrznutom hranom (larve komarca, riba...)
3. hranom koju sami pripremite (goveđe srce, oslić...)
4. živom hranom (kišna glista, tubifex...)
Najbolje je kombinovati sve ove vrste hrane, tako da povećamo mogućnost zadovoljenja svih vitamina i svega potrebnog iz hrane za svoje ribe.
Neke ribe borave pri vrhu akvarijuma i njih treba hraniti hranom koja sporije potone na dno akvarijuma, za muljare, pleco-e, bocije i ostale ribe koje borave na dnu akvarijuma najbolje je koristiti hranu u tabletama jer ona odmah potone na dno.
Pripremanje kišnih glista:
Gliste treba pokupiti sa čistog zemljišta, staviti ih u čistu vodu na neko vrijeme, isjeći ih žiletom na komade koji su dovoljni na ribe da ih progutaju i te komadiće dobro oprati od zemlje koja se nalazi u glistama te nahraniti ribe.
Pripremanje goveđeg srca:
Zaledite goveđe srce i izribajte ga na sitnom ribežu, dodajte zelenu salatu, grašak, oslić te sve smiksajte u sokovniku. Kada je gotovo dodajte želatin i smjesu istisnite kroz cilindar za šlag na tanke prutiće, ponovo zaledite. Kasnije otkidajte komadiće i hranite ribu.
Artemija:
Hranjenje mlađi artemijom je najbolje rješenje kod uzgoja ribe. Kada se ikra izleže i mladi proplivaju, počnite sa hranjenjem artemijom.
Jaja artemije možete kupiti u akvarističkim radnjama u pakovanjima raznih veličina koja se čuvaju na hladnom mjestu(frižider). Za izlijeganje rakova iz tih jaja vam je potrebna jedna boca, vazdušna pumpa sa raspršivačem, medicinska šprica, 15-ak cm pvc crijeva prečnika 5mm (da se može postaviti na špricu) i posoljena voda. U bocu naspite slanu vodu, malo više od pola boce te je postavite u akvarijum tako da se temperatura vode u boci izjednači sa temperaturom vode u akvarijumu, u bocu ubacite raspršivač i uključite vazdušnu pumpu. Kada se temperatura izjednači, u bocu ubacite jaja artemije omjera: na bocu od 1 litra - jedna mala kafena kašikica artemije. Ostavite 10-ak sati i vi imate rakove, otprilike za 20 sati svi rakovi se trebaju izleći iz jaja. Naravno tako kvalitetna jaja nemožemo naći na našem tržištu pa če vam na dnu boce uvijek ostati ne izleženih jaja. Ovaj omjer koji sam gore naveo je dosta za jednodnevno hranjenje jednog legla ribe. Kada se rakovi izlijegu izvadite bocu iz akvarijuma i odstranite raspršivač, pustite da se rakovi smire (3-4 min) i špricom preko crijeva pokupimo samo rakove te ih ispustimo u akvarijum direktno na mlađ. Ovdje je pametno koristiti jedno malo sito napravljeno od ženske najlon štramplice na koje možemo iz šprice ispustiti rakove tako da se riješimo slane vode i onda samo rakove ubacimo u akvarijum.
Nema komentara:
Objavi komentar